Prezentacja późnogotyckiej tablicy ołtarzowej

czwartek, 06.02.2020, 1:59 | Kategoria: Strona główna

„Prezentacja późnogotyckiej tablicy ołtarzowej w typie Sacra Conversazione z Łękawicy w żywieckim zamku zgromadziła 30 stycznia 2020 r. tłumy zainteresowanych, w tym młodzież przybyłą z Łękawicy. Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami i katechetą reprezentowali miejscowość, która w nocy 26 października1992 r. straciła swój bezcenny zabytkowy, drewniany kościół z początku XVI w. Cudem ocalona tablica, stanowiąca najprawdopodobniej część centralną tryptyku średniowiecznego ołtarza głównego ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Mikołaja (patrona parafii w Rychwałdzie, do której jako filia należała w przeszłości Łękawica) i św. Stanisława (patrona Królestwa Polskiego i rozległej diecezji krakowskiej). Z ołtarza zachowało się jeszcze skrzydło z przedstawieniem św. Bartłomieja (awers) i Chrystusa Bolesnego (rewers) oraz zwieńczenie, na którym wyobrażono św. Michała Archanioła – patrona kościoła. Niestety, do naszych czasów nie dotrwało drugie skrzydło oraz predella, na której wspierała się cała nastawa.

Prezentacji towarzyszyła mini sesja naukowa pt. „Nasze dziedzictwo”, składająca się z trzech wystąpień, dzięki którym można było lepiej zrozumieć znaczenie dla polskiej sztuki oraz historii regionu wyjątkowego zabytku przeszłości z Łękawicy.

Ks. Szymon Tracz”

FRAGMENT ZACZERPNIĘTO ZE STRONY INTERNETOWEJ DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ