Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

Delektujemy się sztuką.

środa 16.03.2022 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

Rozmowa o literaturze, malarstwie, rzeźbie czy teatrze jest ciekawa, jednak nie zastąpi ona bezpośredniego obcowania z wytworami sztuki. Z tą myślą klasy VA oraz VB udały się do Bielska-Białej, aby odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej BWA oraz Teatr Lalek Banialuka. Pierwsza część wyjazdu poświęcona została zwiedzaniu różnorakich wystaw. Piątoklasiści zobaczyli przepiękne prace uczniów artystycznych szkół średnich, zebranych w ramach ogólnopolskiego konkursu. Realizm obrazów, precyzja rysunków, a przede wszystkim ogrom talentów wzbudził ogromny podziw wśród naszych uczniów. Kolejna wystawa poświęcona była awangardowej grupie „TWOŻYWO”. Niecodzienne prace artystów wzbudziły zainteresowanie i ciekawość, ponieważ gra konwencjami i myśleniem współczesnych ludzi dały pole do zastanowienia się nad współczesnością – nawet jedenastolatkom. Swoje kroki uczniowie skierowali także do „Willi Sixta”. Jest to miejsce niezwykle ważne dla bielszczan, ponieważ  dziś mieści się w niej galeria, ale w XIXw. był to dom bogatego przedsiębiorcy bielskiego Teodora Sixta, który zapisał willę miastu. Uczniowie zobaczyli wystawę pt. „Dla Johanne i Anny”, bezpośrednio nawiązującą do życiorysu Teodora Sixta. W willi odbyły się również warsztaty artystyczne, podczas których uczennice i uczniowie mogli wyrazić swoje niepokoje, lęki, ale przede wszystkim nadzieje związane z aktualną sytuacją polityczną. W ten sposób metodą kolażu powstały prace plastyczne, które można podziwiać w naszej szkole. Drugą część wyjazdu stanowił spektakl pt.”Robinson”. Inspirowana powieścią Daniela Defoe sztuka teatralna wzbudziła refleksję naszych uczniów dotyczącą przede wszystkim wartości zdrowia, ale również radości ze zwykłych codziennych czynności.

A oto kilka sprawozdawczych wrażeń:

„Bardzo podobały mi się wystawy.  Były piękne i zainspirowały mnie do rozwijania moich możliwości. Natomiast spektakl bardzo mnie poruszył.” (K. Pieńczewska)

„Wystawa prac była bardzo ciekawa. Zobaczyłam różne techniki malowania. Za to spektakl pt.”Robinson” był momentami śmieszny – ale też smutny. Przedstawia, że trzeba się cieszyć z najmniejszych rzeczy.”    (Ż. Mrózek)

„Spektakl był niesamowity. Miał ważne przesłanie. Musimy doceniać czynności, które codziennie możemy wykonywać.” (Z. Pikania)

„Spektakl wywarł na mnie duże wrażenie. Wystawy obrazów były fantastyczne.” (T. Adrianowski)