Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

niedziela 21.11.2021 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

10 listopada stał się dla naszej społeczności szkolnej dniem innym niż pozostałe. Już od wczesnych godzin porannych na terenie szkoły można było spotkać uczniów ubranych w barwy narodowe. Mając na względzie pamięć o trudnej historii naszego kraju, uczniowie i nauczyciele poświęcili czas na refleksję i zadumę. Zgodnie z tradycją, w każdej klasie zabrzmiał Hymn – śpiew uczniów można było usłyszeć zza każdych drzwi kolejnych klasopracowni. Obejrzeliśmy animowany film przedstawiający dzieje Polski od czasów legendarnych aż po współczesność. Wysłuchaliśmy melancholijnej, współczesnej piosenki raperskiej pt. „Nie pytaj o Nią”, co otworzyło pole do dyskusji na temat patriotyzmu. Uczniowie poświęcili czas na redagowanie „Życzeń dla Polski” oraz „Listów do Polski”.

Prezentujemy współczesne ujęcie uczuć młodych ludzi, mieszkańców naszej małej społeczności.

Kochana Polsko!

Tyś naszą matką ,tyś rodzicielką, tyś naszą jedyną pociechą.

Tyś po przegranych łzy ocierała, a po wygranych na duchu wspierała.

Za Ciebie zawsze z dumą  walczymy, a gdy przyjdzie pora, godnie giniemy.

Magdalena Magiera kl. 8

Droga Polsko!

Codziennie się spotykamy, ale czy się znamy? Każdego ranka widzimy się, ale czy rozmawiamy? Znamy nasze  historie, ale czy to doceniamy ?

Piękna, doświadczona, wielka. Przeżyłaś dużo i możesz jeszcze więcej. Masz ze sobą ludzi – patriotów, ale czy prawdziwych ?

(…)

Droga Polsko!

Niestety Ty nie możesz się stąd wyprowadzić, aby uciec od tego złego, co tutaj się dzieje, ale może sobie poradzisz. Przykro mi, że aż tak się zmieniłaś lecz wizualnie dobrze się trzymasz.

(…)

Szlachetna Ojczyzno!

Jestem dumna z bycia Polką. Moja rodzina i ja zrośliśmy się korzeniami miłości z Twoimi pięknymi terenami, lasami, rzekami i górami. Jesteś dla nas bardzo wartościowa i ważna.

Agata Papiernik kl. 8

Droga Polsko!

Dzisiaj obchodzimy święto Odzyskania Niepodległości. Jest to niezwykły czas.

Dziś razem z klasą robiliśmy zdjęcia, by upamiętnić  to święto. Każdy ubrał się w barwach flagi biało–czerwonej. Odzyskanie niepodległości  to szczególny dzień, gdyż przypominamy sobie całą historię Polski.

Anna Okrzesik kl. 8

Kochana Polsko!

Z okazji Święta Niepodległości życzę Ci, żebyś miała dobre relacje z innymi państwami.

Łukasz Dudek kl. 4

Kochana Polsko!

Życzę Ci bycia mocarstwem, życzę wracających z zagranicy Polaków i ogroma patriotów.

Adam Wójcik kl. 4

Polsko! Ojczyzno Moja!

Ty jesteś jak róże białe i czerwone na łące, pięknie pachnące. Znam Cię całe życie, więc wołam, byś żyła wiecznie!

Dawid Papiernik kl. 5

Kochana Ojczyzno!

Tyś jest dla mnie matką, Tyś mnie wychowała, gdym po Twoich łąkach beztrosko biegała.

 Gdym budząc się rankiem jako małe dziecko mogła podziwiać widoków Twych piękno.

A wracając do domu, po dniu pełnym przygody, oglądałam barwne słońca zachody.

Słowa same nie są w stanie wyrazić mej wdzięczności za dobro i pokój, jaki w Tobie gości.

W solidarność i zgodę w naszym narodzie wierzę i obiecuję Ci wierność, aż mej duszy śmierć nie zabierze.

Marta Michulec  kl. 8

Droga Polsko!

Dzisiaj Twoje Święto, niepodległej Polski, kraju z trudną historią i piękną kulturą. Kraju, który przeszedł wiele trudności, którego mieszkańcy nie mieli wolności. Gdzie orzeł z koroną był zakazany, gdzie biało- czerwona flaga trzymana w sekrecie. Teraz jesteś wolna i niezależna, hymn swój posiadasz, godło i flagę, Chcę, byś wiedziała, że moje serce zawsze będzie należeć do Ciebie.

Marta Sałamun kl. 8

Droga Ojczyzno!

Jesteś ze mną od dwunastu lat. Jesteś moim domem i chcę, żebyś była nią zawsze. Życzę Ci, abyś miała siłę, moc i już zawsze została na mapie…

Jakub Mizia, kl. 6

Droga Ojczyzno!

Kocham Cię, chcę dla Ciebie dobrze – żadnych wojen, kłótni. Chcemy żyć w spokoju. Każdy ma swój dom, tak ważne jest, że go ma. Każdy też o niego dba, każdy go kocha.

Martyna Waluś, kl. 6

Droga Ojczyzno!

Składam Ci najserdeczniejsze życzenia.

Z okazji odzyskania Niepodległości piszę Ci, jak bardzo zależy mi na Tobie. Jak bardzo wierzę w to, że wszelkie wojny się zakończą (…)

Kinga Szmelter, kl. 6

Szanowna Polsko!

Życzę Ci wiecznej wolności, którą odzyskałaś, aby nam służyć. Dajesz nam dom. Szybkiego rozwoju i spokoju, aby nie było wojen.

Błażej Słonka, kl. 4

Bądź zawsze niepodległa. Tych, co za Ciebie walczyli, miej w pamięci. Niech Ci będzie chwała na całe lata. Męstwa dodaj swoim poddanym.

Antoni Mika, kl. 4

Polsko!

Dziękuję Ci za wszystko, co nam dałaś. Dzięki Tobie mogę chodzić do szkoły, pogłębiać swoją wiedzę  i realizować swoje pasje.

103 lata temu ponownie powróciłaś na mapę Europy. W 1795 roku dokonano całkowitego rozbioru Twoich ziem. Przez 123b lata Polacy walczyli, oddawali swoje życie za to, żebyś ponownie mogła wrócić. Przetrwali niewolę i odzyskali niepodległość. Na nowo się odrodziłaś i rozwijałaś. Nastąpiła kolejna wojna, kolejne zagrożenie. Lecz wyszłaś z tego cało dzięki pomocy żołnierzy. Byli zdeterminowani, nie chcieli Cię na nowo stracić.

Dzisiaj, wiem, że Ty i ludzie z tamtego okresu przeżyliście piekło. Obecnie mam szansę żyć w lepszym  świecie. Jeszcze raz za wszystko Ci dziękuję.

Cyprian Mikusek, kl. 7b

Droga Polsko,

w tym wspaniałym dniu życzę Ci wszystkiego najlepszego. Mam nadzieję że ludzie przestaną Cię zaśmiecać…

(…)

Najdroższa Pani!

Bardzo dziękuję Ci za życie w tym kraju. To właśnie Ty uczysz mnie, jak być człowiekiem. Jestem bardzo wdzięczna za to, gdzie mieszkam, jakimi ludźmi się otaczam. Podziwiam każde piękne miejsce. (…) Mam nadzieję, że sytuacja na wschodniej granicy się ustabilizuje. (…)

Weronika Jakubiec, kl. 7a