Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

Andrzejki w klasach 1-3

piątek 01.12.2023 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się, aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. 30 listopada 2023 roku w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas edukacji wczesnoszkolnej. Siedząc w magicznym kręgu, zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każdy uczeń miał możliwość poznania swojej przepowiedni na przyszłość, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.