Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

czwartek 29.09.2022 r. | Kategoria: Laboratoria Przyszłości Projekty Szkoła - Wydarzenia

We wrześniu na zajęciach rozwijających uczniowie klas I -III mieli możliwość wspólnej zabawy różnego rodzaju klockami zakupionymi w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Tematem przewodnim zajęć było konstruowanie klockami z użyciem instrukcji.

Klocki to pierwsza zabawka edukacyjna, jaka towarzyszy dziecku w rozwoju. Manipulując klockiem, doświadcza ono wielu bodźców poznawczych, które wspierają i stymulują jego rozwój. Klocki konstrukcyjne umożliwiają budowę maszyn, modeli, urządzeń, szczegółowo opisują zasady ich działania oraz pozwalają sprawdzić, czy i jak opracowana konstrukcja zadziała.

Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju klocków uczniowie:

  • kształtowali wyobraźnię przestrzenną,
  • rozwijali twórcze myślenie i wyobraźnię,
  • nabyli przydatne umiejętności praktyczne,
  • wykazywali zaangażowanie i skupienie uwagi,
  • współpracowali i współdziałali między sobą w parach i w małych zespołach,
  • nabyli umiejętności konstrukcyjne,
  • doskonalili umiejętność pracy z instrukcją.

Nauka oparta na działaniu jest trwalsza i bardziej skuteczna, dlatego dzięki zaplanowanym zajęciom i wykorzystaniu tak atrakcyjnych pomocy dydaktycznych uczniowie nabyli nowe umiejętności i wiedzę. Zabawa klockami sprawiła im wiele radości, chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w każdych zajęciach, cieszyli się i dzielili wrażeniami z efektów swojej pracy. Jeszcze nieraz wrócimy do zabawy klockami, ponieważ są one nieocenioną i bardzo atrakcyjną pomocą dydaktyczną.