Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

„Poznaj Polskę”

wtorek 15.11.2022 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

9 listopada 2022r. uczniowie klas III naszej placówki wraz z opiekunami wzięli udział w wyjeździe w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Na początek dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie – chłopcy w zajęciach „Tajemnica malowanej skrzyni”, podczas których dowiedzieli się do czego służyły skrzynie, zapoznali się z ich motywami zdobniczymi i samodzielnie wykonali dekorację drewnianej miniaturowej skrzyneczki. W tym samym czasie dziewczynki z obu klas miały okazję obejrzeć strój krakowski, później malowały motyw kwiatowy znany z gorsetu krakowskiego na płóciennych torbach. Własnoręcznie ozdobione skrzynki i torby dzieci otrzymały jako pamiątkę.

Następnie grupa udała się do Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie rozpoczęło się od pokonania kilkuset schodów, potem dzieci przemierzyły blisko 3 km krętych korytarzy, podziwiały podziemne jeziora, piękne komory – w tym kaplicę św. Kingi i unikalne solne rzeźby. Na końcu trasy trzecioklasiści spotkali się ze Skarbnikiem, który poprowadził rywalizację między dziewczynkami i chłopakami w budowaniu kaszty oraz inscenizację legendy o św. Kindze. Każdy uczestnik otrzymał dyplom  „Przyjaciela Skarbnika” oraz słodki upominek. Po smacznym obiedzie w podziemnej restauracji grupa windą wyjechała na powierzchnię.

Dzieci były zafascynowane zwiedzonymi miejscami, zrobiły mnóstwo zdjęć i bardzo dobrze się bawiły.