Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

Żywiecka lekcja historii

czwartek 16.06.2022 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

14.06. uczniowie klas czwartych odwiedzili pobliski Żywiec, aby zakosztować smaku historii i tradycji poprzez przebywanie w miejscach ściśle z nimi związanych. Zajęcia rozpoczęły się od chwili na rynku, na którym obok fontanny z figurą św. Floriana wysłuchali wiadomości na temat architektury i historii tego miejsca. Czwartoklasiści udali się następnie na spacer po parku, w którym szczególnie ujął ich wiekowy pomnik przyrody – Dąb Franciszek. Odwiedzili również Mini Zoo i mieszkające w nim zwierzęta. Kolejnym punktem była cenna lekcja w Starym Zamku, podczas której zwiedzali różne sale, podziwiając unikatowe i bogate eksponaty muzealne. W sali pt. „Sztuka sakralna” nasi uczniowie mogli zobaczyć zabytkowy obraz, który kilkadziesiąt lat temu zdobił stary, strawiony przez pożar Kościół w Łękawicy. W dziale etnograficznym nauczyli się, że Żywiecczyzna posiada wiele wyjątkowych tradycji, natomiast w budynku dawnej stajni mogli zobaczyć wystawę ptaków i ssaków z tego regionu. Wielkie poruszenie oraz zainteresowanie młodych ludzi wywołała tzw. sala tortur. Muzeum Miejskie w Żywcu to miejsce, gdzie zgromadzono wszystkie elementy pozwalające poznać historię, przyrodę i unikalne zwyczaje Żywca oraz Żywiecczyzny.