Zespół Szkół w Łękawicy

Szkoła Podstawowa im. bł. o. Michała Tomaszka
Przedszkole

Niezwykły spacer po Krakowie

niedziela 12.06.2022 r. | Kategoria: Szkoła - Wydarzenia

Czerwiec to czas wycieczek szkolnych, podczas których uczniowie nie tylko wyśmienicie się bawią, ale również zyskują cenną wiedzę. Z tą dewizą uczniowie z klas 7a i 7b wybrali się do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Pod czułym okiem przewodniczki p. Joanny Stryjewskiej odbyli długo spacer po starych uliczkach tego pięknego miasta. Wędrówkę rozpoczęli odwiedzinami u smoka wawelskiego, następnie podziwiali gotycki Kościół św. Katarzyny , w którym wysłuchali opowieści o architekturze a także wierze chrześcijańskiej. Kolejnym punktem wyprawy była Stara Synagoga, w której pani przewodniczka nakreśliła słuchaczom podstawowe zasady judaizmu, zwracając szczególną uwagę na różnice wyznań. Cmentarz Remuh wywołał zdumienie uczniów. Skromność i prostota tego miejsca, w którym zamiast zniczy widniały na starych i zniszczonych nagrobkach małe kamyki pozwoliły młodzieży na dostrzeżenie nieubłaganego czasu, a także uzmysłowiły ważną rolę pamięci o zmarłych. Po tak nostalgicznej podróży przyszedł czas na moment wytchnienia i posilenia się na krakowskim rynku. Muzeum Krzysztofory zaskoczyło uczniów bogactwem dzieł sztuki, bowiem wystawa „Kraków od początku bez końca” jest niezwykle bogata, a zarazem szalenie ciekawa. Każda sala tego miejsca wywoływała żywe zainteresowanie zwiedzających. Po opuszczeniu Krzysztoforów czekał już Wawel. Po wejściu (a raczej wdrapaniu się) na Wzgórze, siódmoklasiści odświeżyli wiedzę na temat władców, królów, znamienitych osobistości, pisarzy i poetów, którzy spoczywają w tym miejscu. Na koniec uczniowie wyszli schodami na Wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć sławny dzwon. Był to ostatni punkt planu, po którym zmęczeni, ale pełni wrażeń siódmoklasiści przeszli do autokaru. Podróż powrotna okraszona była śpiewnym karaoke, wspólnymi rozmowami oraz mnóstwem pozytywnej energii. Wyjazd do Krakowa był bardzo udany, śmiało można rzec, NIEZAPOMNIANY.